Система

Наука бою

system

Шлях Він Чун досить простий... Або має бути таким.
Він Чун цінується по всьому світу за прямий, ефективний
і нехитрий підхід до ведення рукопашного бою.
Це бойова система, фундаментом якої є не стільки
прийоми і техніка, скільки особливі принципи і поняття
про ведення беззбройного бою. У будь-якому конфлікті
є переможець і переможений. Програти сутичку
справа не важка, але щоб виграти її, необхідно
дійсно докласти не тільки зусилля, а й розум.

Суть Він Чун якраз і полягає в розумінні того,
як це зробити найкраще. Він Чун допомагає нашому тілу
вийти з-під влади невірно закладених рефлексів і звичок.
Повсякденне життя суцільно складається зі звичок, про які ми навіть
не замислюємося, і які не стануть нам союзниками
у бійці, що несподівано зав'язалася. Природою в людині закладена так звана реакція "бий або біжи", один із тих неусвідомлених, звіриних інстинктів, який включається під час небезпечного для життя фізичного конфлікту. У результаті людина втрачає контроль над своїми діями.

system

Непідготовлена, нетренована людина діє в бою
"на авось", - розмахує руками, б'є кулаками наліво
і направо, хапає все, що рухається, сподіваючись,
що хоча б одна з цих дій виявиться ефективною.
Дотримуючись такої "методики", людина ризикує сама
покалічитись і, врешті-решт, - програти. Розраховувати
на одне везіння не надто розумно. Система Він Чун покликана
спрямовувати наші нерозумні звички в потрібне русло,
удосконалювати їх, перетворюючи наші тіла на ефективні
бойові знаряддя. У кожного з нас всього по дві руки
і по дві ноги. Рухливість наших тіл має свої межі,
тож не варто обмежувати її ще більше різноманітними
помилками і шкідливими звичками. Він Чун вчить нас,
як виробити правильні стійку і поставу, необхідні для максимальних рівноваги та рухливості; вчить того, як правильно використовувати наші кінцівки, щоб збільшити прикладену силу. Нарешті, Він Чун навчає нас стратегії ведення бою і науковим методам боротьби, що забезпечують впевнену перемогу.

Навчання починається з Сіу Лім Тао (буквально: "форма маленької ідеї"). Це перша форма, яку вивчають у стилі Він Чун. "Маленька ідея" полягає насамперед у роботі над встановленням правильних положень ліктьового суглоба. Правильно поставлені лікті необхідні одночасно для потужного нанесення ударів і надійного захисту. Крім того, лікоть допомагає точніше спрямовувати удар.
Сіу Лім Тао вчить базовій структурі. Це вироблення правильної стійки, базових рухів стоп, ліктів (схрещування і рух уперед); набуття навички утримувати тіло і кисті рук у нерухомості і рівновазі під час активної роботи руками; прикладена сила удару, рівноваги тощо.
Початок навчання - закладання міцного фундаменту.

system

Потім учень приступає до Дан Чі Сао, - більш
поглибленого вивчення використання ліктів.
Освоївши лікті та поняття базової структури, учень
переходить до форм Чам Кью і Мук Ян Джонг,
що дають поняття про найкоротшу траєкторію удару
по цілі, синхронність виконуваних дій і
правильне докладання сили.

Пун Сао і Чі Сао тренують і вдосконалюють
нашу правильну поведінку, роблять мислення
більш гнучким, загострюють наші реакції,
тренують силові якості, рівновагу.

Гор Сао, а пізніше і спаринг створюють учневі стресову ситуацію, тиск, під яким усі помилки "спливають" на поверхню. Виявивши свої помилки, учень має зрозуміти, що саме потрібно зробити, щоб виправити їх. Для цього й винайдено різні форми вивчення, і цій же меті служить фізична муштра. Цим Він Чун відрізняється від усіх інших бойових мистецтв, які на всі питання дають одну відповідь - техніка та прийоми.

"Під час тренування не варто зосереджуватися на елементах, придатних лише в спаринг-ситуації. Навпаки, потрібно морально і фізично готувати себе до реальної боротьби, до бою взагалі. Потрібно вчитися на своїх помилках, і на помилках партнера. Якби ми не робили помилок, ми були б ідеальні, а ідеальній людині не потрібні тренування"

Водночас Він Чун - це досконала бойова навичка, де кожен пункт, кожен елемент має вирішальне значення. Можна вести бій і не враховуючи деякі з цих елементів, але буде відчуватись постійна нестача чогось. Існує багато "спрощених" варіантів Він Чуня під багатьма різними іменами, які, на жаль, не дотримуються всіх базових принципів. Потрібно пам'ятати, що мета Він Чуня в умінні атакувати противника найефективнішим, найпростішим і найпрямішим способом. Для цього нам потрібні ефективна сила удару, блискавичність і спритність у рухах і достатня кількість енергії під час удару, щоб зробити подальші дії противника неможливими, "зупинити" його. Освоїти цю навичку непросто, і кожен йде до цього своїм шляхом. На цьому шляху можуть виникнути багато труднощів, але наші вчителі суть наші путівники. Утім, і вони можуть у чомусь помилятися, і тоді вони передають ці помилки своїм учням. Добре, якщо учень має достатній рівень інтелекту, щоб вловити "помилковість" тих тих чи інших аспектів вчення майстра, але, на жаль, більшість сліпо йдуть за своїми вчителями, які помиляються, до примарних надмірностей, марних у дійсній, а не штучній сутичці.

quote

“На розуміння геніальності стилю Він Чун у вас має піти не більше ніж півдня. До полудня все проясниться”

Філіп Байєр

Краса стилю Він Чун у його простоті. Тому й пояснення його системи має бути якомога простішим і яснішим, щоб попит на Він Чун залишався активним і в майбутньому. Отже, Сіу Лім Тао - для розуміння того, що таке удар; встановлення правильної базової структури. Чам Кью і Мук Ян Джонг - для розвитку синхронності рухів тулуба і ніг, або обох частин тіла (верхньої та нижньої); навчання правильного розподілу сили. Довга жердина - вироблення миттєвого прискорення руху стоп, опрацювання синхронності рухів кінцівок, точності і потужності дій. Ножі (кинджали) - щоб натренувати почуття на чуйність при небезпеки, що спостерігається, розвинути почуття стратегії.

system

В ідеалі практика Він Чун - це шлях на все життя.
Неминучі труднощі та перепони на цьому шляху,
якщо ви обрали його по-справжньому. Тим більше
необхідно, незважаючи на будь-які труднощі,
прагнути до ясного, чіткого розуміння
основних елементів його системи:

  • 1) ефективність;
  • 2) прямий підхід;
  • 3) нічого зайвого.

Якщо розмірковуючи про Він Чуна вам здається,
що ви ламаєте голову над якимись нерозв'язностями,
щось явно не так. Складність полягає лише
в інтенсивності роботи над тілом і відточуванні
навичок точності виконуваних дій.
Це вимагає щоденної праці та цілеспрямованості. Хтось завжди буде успішнішим за інших, успішнішим за вас, але це не причина здатися. "Таланту потрібно краплю, а працьовитості - океан", говорив композитор Людвіг Ван Бетховен. Саме працьовитість і невпинні вправи роблять людину великою. Рим побудований не за один день.

Шлях Він Чун взагалі і шлях ВШЛФБВЧ (Вонг Шун Ленг Філіп Байєр Він Чун) зокрема - це систематичне розширення уявлень про суть рукопашного бою, вивчення всіляких його принципів і закріплення цих уявлень і принципів на практиці. Кінцева мета цієї подорожі - перетворення свого тіла на досконале бойове знаряддя. Бонусом також є опанування останніх досягнень професійного боксу. Еволюція мистецтва бою - це нескінченний процес розвитку нових технік, методик тощо. Наші фізичні можливості обмежені нашою природою. Але Він Чун не піддається ні віянням часу, ні думкам про мистецтво бою взагалі, - в умілих руках Він Чун завжди біля мети. Перевірено століттями винахідливості та вмілості творців стилю Він Чун.

Грем Генбері

крест